• Madsbender
  ***

  Zaujímavý prípad z 50. rokov, v ktorom sa miesi absolútna zmätočnosť, hrabanie sa v starých ranách, ktoré po sebe zanechala vojna, obraz vidieku, na ktorom má každý svoje vlastné tajomstvá a trináste komnaty, a kde nikto nechová priateľské city voči cudzincom a votrelcom na svojej pôde s kariérizmom policajných dôstojníkov, ktorí potrebujú len obetného baránka. Politické pozadie a historický kontext sú atraktívne aj dnes, ale prevedenie je miestami nezáživné, inokedy zasa vsádza len na herecký prejav a charizmu Jeana Gabina (jeho postava sama o sebe nepatrí k najlepším). Ten už však pôsobí skôr dojmom unaveného starca, ktorý by celkom rád zavesil hereckú kariéru na klinec. Celkovo istotne pre Francúzov dôležitý prípad komplikovaného justičného omylu plného klamstiev, krivých výpovedí a ich opakovaných zmien, nenávisti a vnútorných rodinných rozkolov, avšak mňa nestrhol. Navyše záver je zbytočný a len opakuje jasnú myšlienku filmu, ktorú tam musí vidieť každý. 65%(28.6.2014)

 • anderson
  ****

  SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = ?.?.199?, réžia slovenského znenia (STV 199?) = ŠTEFÁNIA GORDULIČOVÁ, Gabina dabuje PAVOL MIKULÍK+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = ?.?.1996+ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: CINEMAX = 20.6.2014, réžia českého znenia (NOVA 1996) = ZDENĚK ŠTĚPÁN, Gabina dabuje ANTONÍN MOLČÍK --- Pri sledovaní HEROÍNu som si spomenul práve na tento film, v ktorom Gabin takisto stvárňuje nekompromisného a zásadového "kmotra" rodinného klanu. Ale úplne odlišným a zemitejším spôsobom. Film je nakrútený podľa skutočných udalostí a režisér ich dramatizáciu zvládol na výbornú. A to aj napriek tomu, že rovnomenný prípad nebol uspokojivo vyšetrený. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Zo slovenského dabingu pochádza aj jedna nesmrteľná hláška, kedy starý GASTON DOMINICI svoju nevestu charakterizuje vetou, že "ona vždy bola veselá v rozkroku". :-) (25.6.2009)(25.6.2009)

 • Anderton
  ***

  Aféra Dominici je obrazovo-slovná ilustrácia jedného prípadu. Vybratých je zopár momentov, ktoré sú nám predkladané formou tituliek ako x-tý deň vyšetrovania, alebo x-té pojednávanie. Práve ale medzi týmito udalosťami sa odohrávalo vnútorné peklo trpiacich, každodenné napätie v rodine a dôvody, ktoré predchádzali rodinným zradám. To však poväčšinou nesledujeme. Nedá neporovnávať s o dve triedy lepším In the name of the father, ktoré zobrazilo celú obludnosť mašinérie systému a martýru dlhoročného väznenia. V Dominici sme svedkami iba jedného telefonátu, kde sa dozvieme, že odsúdený bude iba obetným baránkom a to k príťažlivému tajomnu konšpirácií, ktoré by tomuto filmu okrem iného pomohli, nestačí.(5.7.2015)

 • NinonL
  *****

  Tento film by měli povinně vidět všichni, co zase hlasitě volají po znovuzavedení trestu smrti. Nejde o to, že si pachatelé brutálních zločinů nezaslouží nejvyšší trest. Jde o to, kdo těžké zločiny vyšetřuje a soudí. Co, kdo a jak ovlivňuje vyšetřování případu i samotnou justici, je v tomto filmu krásně zobrazeno. Jsou to vždy jenom lidé, lidé příliš ambiciózní, zbabělí, nenávistní, zakomplexovaní, lidé, kteří dělají chyby. Za názornou ukázku, jak snadno může nevinný člověk skončit pod gilotinou, uděluji filmu plný počet.(19.10.2014)

 • nascendi
  **

  Niekoľko komentátorov postrehlo istú paralelu s filmom Heroín. Áno aj v tomto filme stvárňuje Gabin patriarchicky založeného otca rozvetvenej rodiny. Ale zatiaľ čo v Heroíne je to patriarcha vládnuci pevnou rukou, ktorý sa nezaľakne gangstrov, ani štátnej moci, tu je to patriarcha poriadne za zenitom, ktorého zrádzajú vlastní synovia a ďalší príbuzní, takže ovláda nanajvýš spomienky na lepšiu minulosť a stádo kôz. Film ma sklamal od chvíle, keď si rodinka Angličanov ustlala na krajnici cesty a odvtedy sa neudialo nič, čo by ma primälo dať tomuto filmu aspoň tri hviezdičky. A dodatok tie dve hviezdičky iba potvrdil. Gabinova filmografia by neutrpela, ak by v nej tento film chýbal.(6.7.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Willem Dafoe | Empire Warriors TD v0.6.9 APK Premium | Crash Canyon (1)