poster

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

 • USA

  The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

 • Slovensko

  Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Enšpígl
  *****

  Tak tohle byla v podání panů Brada Pitta a Casey Afflecka hotová óda na herectví. Ty jejich společný scény, ty pohledy, tohle fakt můžu kdykoli a kdekoli, neskutečný kolik maj tyhle dva kluci talentu. Tohle není žádnej western, tohle je filmařsky dokonalá vztahová psychologie ve westernových kulisách. Pro takovýhle výživný biáskový pochoutky mám jen jednu výzvu, hvězdičky pojďte, jen pojďte, vy moje pětky a hezky se nám tu vystavte.(9.6.2014)

 • Lima
  *****

  Perfektní v každém momentu. Film podobné krevní skupiny jako Malickův ´Nový svět´- poetická kamera, nikam se zde nespěchá, příběh velmi pozvolně plyne a dává tak vyniknout hereckému mistrovství ústřední dvojice. V případě Caseyho Afflecka mě napadá, že se snad narodil jenom proto, aby se stal Bobem Fordem. Dokonalý prototyp přízemní ušlápnuté krysy bez špetky charismatu (vizáží, mluvou, gestikulací), která se mermomocí snaží vyrovnat svému banditskému idolu, ale je mu jasný, že na to nemá. Přitom ale vzbuzuje ambivaletní pocity - zčásti je vám silně protivný, zčásti ho litujete a tak trochu i chápete. Affleckův výkon byl tak fascinující, že téměř zastínil i samotného Pitta. Ten zde všechno uhrál silou své osobnosti, nemusel se moc snažit, úplně stačilo, že "je", jeden jeho zkoumavý pohled a jdete do kolen. Jeho Jesse James je dokonale nečitelnou postavou, která za stoickým klidem skrývá animálního primitiva, který vám ustřelí palici a ani nemrkne. Neváhám napsat, že jsem zde viděl Pitta zahrát vůbec nejlépe v jeho kariéře. Častý třeskot bambitek se zde nekoná, film je spíše pocitovou záležitostí a pokud je - obrazně řečeno - MTV vaší "kojnou", ´Transformers´ nejlepším filmem vašeho života a pro slova jako "nudaaaaa....chybí akce..." apod. nejdete daleko, s tímhle dílem se ani neobtěžujte. Pro mě osobně nejlepší western za poslední roky, kde má každá scéna své pevné místo a kde by střihačovi nůžky měly být protentokrát schovány někde hluboko v šuplíku. PS: Už by to fakt chtělo po 6 neproměněných nominacích konečně toho Oscara, Rogere Deakinsi....(2.2.2008)

 • lamps
  ****

  Kdybych měl na popis toho filmu použít pouze jedno jediné slovo, vybral bych si zřejmě "podmanivý". Vyprávění tak hladce plynoucí, že bych z něj nevystřihl jediný záběr, a to se jedná o 150 minutovou plavbu zcela mimo hlavní proud hollywoodského manistreamu, kde se pramálo střihá, herecké výrazy nahrazují desítky slov a artové záběry na dominantní přírodní sconérie, které v Gladiátorovi vyznívaly jako pár baladických veršů v konvenční masové próze, jsou tady na pořadu dne takřka v každé scéně a tvoří charakteristickou meditativní symboliku celého díla. A když dojde čas na verbálno, mohutně se hlásí o slovo oba titulní báječní herci, mezi nimiž to od začátku až neskutečně jiskří a rovina jejich osobního konfliktu funguje snad nejlépe, jak bylo vůbec možno - Affleck je dokonale podivínský a nevypočitatelný parchant, kterému bych přál víkendové doučovací hodiny matiky až do konce života, Pitt je neuvěřitelně charismatický a vyzařuje takovou vnitřní sílu, že bych si snad i oblíkl boratky a šel vyznat lásku mojí matikářce z gymplu, kdyby mi to přikázal. Vyjma emocionálně netečného vyústění jejich duelu, které mě neuspokojilo možná i proto, že i samotný Jesse je navzdory Braďákovu charismatu jen parchant, k němuž si člověk těžko hledá cestu, mohu pět opravdu jen slova chvály. Deakins odvedl standardně nadpozemskou a tudíž zřejmě akademicky nedocenitelnou práci, hudba zůstane v hlavě ještě dlouho po projekci a Andrew Dominik protrpěl záchvat filmařské kreativity, kterou s trochou štěstí ještě někdy zopakuje. Jiný western, avšak progresivnější než všechna ostatní žánrová díla za dlouhá léta..(12.2.2017)

 • castor
  ****

  Spěchat není třeba, tohle rozhodně není jen o čekání na jednu střelu do týlu. Ale co si budeme nalhávat, výsledek je na diváckou vstřícnost náročný. Vše je pochmurné, vizuálně nádherně stylizované do otevřené krajiny, herci jsou fajn, jejich charaktery netriviální, stopáž se dá zvládnout. Scénárista a režisér Andrew Dominik nicméně ještě nepřesvědčil, protože jeho mladší stylové dítko Zabít tiše nutí hodně sledovat hodinky a zívat. Takže uvidíme příště.(18.8.2014)

 • Radek99
  *****

  Již z charakteru názvu tohoto neobvyklého westernu je patrná aluze k hagiografii, ale zároveň i k jarmareční písni (která je prezentována přímo ve filmu v neodolatelném podání Nicka Cavea). Akt zrady přenesený z mýtického světa do westernového rámce. Střet dvou tak rozdílných rastrů - unaveného zralého muže světské slávy a mladíka, který po světské slávě touží. Souboj člověka-legendy a člověka s ambicemi stát se legendou. Variace prototypů Ábela a Kaina. Umělecká dekonstrukce mýtu. Artové přesahy (především příjezd vlaku temným lesem charakterizovaný jen světlem a závěr snímku). Pomalu plynoucí hluboký film s nádhernou minimalistickou hudbou Nicka Cavea & Warrena Ellise. Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Podobné filmy: 3:10 Vlak do Yumy, Nesmiřitelní, Až na krev(1.3.2010)

 • - Při jedné z večeří zmiňuje Robert (Casey Affleck) podobnosti mezi sebou a Jessem (Brad Pitt). Zmíní také, že jsou oba vysocí 5 stop a 8 palců, avšak následně dodá, že seznam podobností byl z jeho 12 let. Mezitím museli určitě vyrůst, takže zmíněná podobnost už neodpovídala skutečnosti. (orkadimenza)

 • - Původní scénář měl 132 stran, nakonec byl ale zredukován na 102. (Vlado666)

 • - Báseň, kterou si Frank James (Sam Shepard) tiše přednáší před přepadením vlaku, se jmenuje "Sonnet 62" od Williama Shakespeara. (orkadimenza)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
serial office 2016 | LeVidia.ch | Letitia Wright