poster

Za nepřátelskou linií (neoficiální název)

 • Finsko

  Etulinjan edessä

 • Finsko

  Framom främsta linjen

 • anglický

  Beyond Enemy Lines

Drama / Válečný

Finsko, 2004, 125 min

Režie:

Åke Lindman

Předloha:

Harry Järv (kniha)

Hrají:

Tobias Zilliacus, Ilkka Heiskanen, Christoffer Westerlund, Kim Gustafsson, Martin Bahne, Carl-Gustaf Wentzel, Jan-Christian Söderholm, Sampo Sarkola, Johan Rönneholm, Joachim Thibblin, Oskar Silén, Paavo Kerosuo, Patrick Henriksen, Peter Kanerva, Jan Korander, Anders Nordlund, Mattias Asplund, Markus Juntunen, Pelle Heikkilä, Sami Äijänen, Björn Stenback, Tomas Lindh, Frank Furu, Joel Salmela, Asko Sarkola, Hans Henriksson, Niklas Åkerfelt, Sixten Stjernberg, Carl-Kristian Rundman, Christian Sandström, Heikki Törmi, Mika Fagerudd, Benjamin Laustiola, Riko Eklundh, Lars Svedberg, Anna Ulrika Ericsson, Rachel Mohlin, Peter Engman, Svante Martin, Magnus Roosmann, Frank Skog, Ivar Hellberg, Jevgeni Haukka, Polly Kisch, Jouni Liukkonen, Jarkko Björkbacka, Ilari Koskimies, Patrik Forth, Janne Priha, Janne Tokko, Niklas Kullström, Jocke Lax, Jonas Bergqvist, Johan Aspelin, Rain Kooli, Matti Pasi, Antti Aho, Pentti Airio, Jani Horttana, Tom Nevalainen, Ville Hymylä, Seppo Koivula, Jan Holm, Matti Filppu, Kristian Thulesius, Tom Wentzel, Jerry Wahlforss, Juha Hippi, Edward Kojonen, Artur Kukov, Andrei Monikainen, Valle Tuomi, Pauli Tupin, Veera Reinhard, J. Christoffer Slotte, Harry Järv, Barbro Järv, Orvar Nilsson, Jeanette Eriksson
(další profese)
 • pursulus
  *

  No.¬         Tenhle snímek je pro diváka nevyhledávajícího cíleně válečné snímky pro válečné snímky téměř bezcenný. Svou tendenčností se nijak neodlišuje od tendenčních válečných snímků kterékoli národní tvorby, americké, ruské, československé. Od mnohých zmíněných se však odlišuje chabostí podání. Když to shrnu, divák se nedozví ze skutečnosti nic, ale vůbec nic, a v podstatě stráví dvě hodiny koukáním na vojáky vzájemně se střílející v zákopové válce. Lidská nitka příběhu: každá sudička by se musila propadnouti hanbou; takže ani tady nic.¬                 Kdybych byl finským myslitelem, nebo aspoň finským socialistou té doby, mohl bych vám vyprávěti mnohé o politice tehdejší finské vlády, o křížích a o hvězdách, o celé té složité politické spleti mé doby. Velice zjednodušeně řečeno, Finové se politicky přiklonili k Říši, takže pro Sovětský svaz bylo důležité tuto frontu otevřít. Vedlejší motivy jsou přítomné v kterémkoli politickém rozhodnutí, a proto se o nich nebudu zmiňovati.¬                 Poznámka: Opoznámkování uživatele "kedu" nelze pro jeho opačnou stranickost doporučiti; stejně tak považuju za zavádějící tu část opoznámkování uživatele "robfi", která hodnotí přínos Finů na výsledku války (k ostatku jeho opoznámkování nemám výhrady).(4.7.2016)

 • Petulka88
  ****

  Přes počáteční rozpaky se mi tenhle finský válečný film líbil. Je to aspoň důkaz, že k natočení dobrého válečného filmu není zapotřebí ani hollywoodských peněz ani hektolitrů krve. Pravda, menší rozpočet je tu místy docela cítit, ale jinak jde o zajímavé vykreslení té části finské historie, na kterou jsou Finové dodnes právem hrdí.(9.3.2011)

 • RHK
  ****

  Dobrý finský film o Pokračovací válce, tedy opětovném útoku Sovětské armády na Finsko. Léta 1941 až 1944. Boj za svobodu Finů podporovaný dodávkami německých zbraní. Dva charismatičtí finští velitelé, průzkumné boje, dobývání ruských palpostů i úspěšná finská obrana proti ruské přesile u Taipaly. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=qrKq7UIS4j4(15.9.2015)

 • kedu
  odpad!

  Pokračovací válka finských fašistů a německého wehrmachtu s vojsky SSSR je ve filmu vyobrazena následovně. Finové a Švédi (asi také fašisté) se nijak fašisticky neprojevují - nehajlují a podobně. Sovětští vojáci ve filmu mají roli stafáže, do které se střílí a jsou vykreslovaní vo roli jednoznačnýc nepřátel... Jaká je pravda? Finové kooperovali s Německem až do konce války. Německu vydali více jak 2000 židů, což byla jedna s podmínek pomoci finské armádě proti armádě Rudé. Šlo o armádu fašistickou ve všech směrech, ale to film velmi taktně zamlčuje. Zde na ČSFD to nikomu nevadí, asi jako u většinu jiných filmů zkreslujících autentickou historii.(26.7.2014)

 • gogo76
  ****

  Severania v poslednej dobe naozaj takmer každým filmom potvrdzujú svoje filmárske kvality. Oceňujem hlavne celistvejší pohľad na taktiku Fínov, ktorí početnej ruskej armáde dokázali dlho vzdorovať. Výborné boli scény nočných prepadov, brodenie sa snehom a likvidácia Rusov v zákopoch. Táto partizánska taktika filmu dominuje, väčšinou sledujeme akcie dobrovoľníkov, kde fínsky vojaci o počte 6-10 mužov dokazujú, že moment prekvapenia znamená takmer vždy víťazstvo. Po technickej stránke ma film milo prekvapil. Pyrotechnici sa vážne vyriadili. Filmom sa mihne pár dobových čiernobielých záberov, ale nerušia a celkom dobre zapadli. Škoda, že hlavný hrdina v závere akosi nedostal dosť priestoru,ale inak veľmi vydarený vojnový film. Fíni valcujú...80%.(7.8.2012)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo na juhozápade a východe Fínska, v blízkosti ruských hraníc. (MikaelSVK)

 • - Jedným z alternatívnych názvov filmu je aj Beyond the Front Line. (MikaelSVK)

 • - Pokračovací válka byl konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem probíhající mezi lety 1941-1944. Bylo to v podstatě pokračování tzv. Zimní války (1939-1940). Výsledkem sice bylo sovětské vítězství, ale Finové Rudé armádě způsobili obrovské ztráty a udrželi si svou nezávislost. (Petulka88)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Mr. Robot (32) | House at the End of the Street (2012) | There Will Be Blood