poster

Slepá hora

 • čínština

  Mang shan

 • slovenský

  Slepá hora

  (festivalový název)
 • anglický

  Blind Mountain

Drama

Čína, 2007, 102 min

Režie:

Yang Li

Scénář:

Yang Li

Kamera:

Jong Lin

Hrají:

Lu Huang, Yang Li

Střih:

Mary Stephen
(další profese)
 • joseee
  ****

  Čína má všetko - mrakodrapy a nablískané autá, ako aj vidiek a chudobu... Slepá hora je až moc realisticky natočený snímok, v ktorom režisér Yang Li vo filme poukazuje na sociálne problémy dnešnej vidieckej Číny. Takéto zobrazenie bežne v štátnych médiách nenájdete a preto nie je prekvapujúce, že filmový cenzori zasiahli do filmu nútenými strihmi. Režisér tiež ponúkol porote niekoľko alternatívnych koncov, v čínskej verzii tak štátne orgány napomôžu vyriešeniu situácie. Práve tie cenzurované pasáže poukazujú na to, ktoré témy sú pre miestne autority najcitlivejšie - korupcia polície, straníckych orgánov, usmrcovanie dievčenských novorodeniat, ako aj prílišný nezáujem centier o rozvoj (záchranu) vidieka. Pôvodná verzia bola prezentovaná na festivale v Cannes - a paradoxne je ju možné kúpiť aj v Číne medzi kópiami originálnych DVD.(24.11.2008)

 • vancho
  ****

  Krutý, krutý film. Bez filmovej hudby. Človek si môže vážiť Čínu ako hospodársku veľmoc, ako krajinu s bohatým kultúrnym dedičstvom, ale tento film ukazuje ju z tej najhoršej stránky. Vidiek, kde efektívne vládne stredovek a kde sa ľudia nebúria proti diktatúre strany, ale proti tomu, keď im niekto siahne na ich "tradície", ktoré efektívne umožňujú otroctvo. Príbeh o žene, ktorá sa s tým nezmieri a samozrejme nemôže na rozdiel od Hollywoodu skončiť šťastne. Presvedčivé civilné herecké výkony, dobrá kamera, zaujímavá príroda. Na rozdiel od režiséra si myslím, že by hudba filmu prospela.(7.2.2011)

 • pm
  ****

  Co všechno bychom nejraději nevěděli o Číně? Na chvíli jsem si vzpomněla na doma zakázanou "Vyobcovanou", kde Joan Chenová také zachytila zneužívání dívky na odlehlém venkově, šlo ovšem o jednu z mnoha odvrácených stran čínské kulturní revoluce. "Slepá hora" ukazuje v zásadě současnost, zároveň příběh, který se mohl odehrávat kdekoliv, o to víc je alarmující v rovině osobní i společenské.(12.7.2011)

 • majo25
  ****

  Mierne surový filmík, ktorý nie je ani náhodou určený pre bojovníkov za ľudské práva. A nežnejšie pohlavie asi bude nad nesúcitom a netolerantnosťou iba ticho škrípať zubami. My ostatní si sto minút užijeme sledovaním zaujímavého príbehu, ktorý sa nemusel nutne odohrať iba v Číne, ale asi na ktoromkoľvek kontinente. Jang Li sa ukázal ako schopný režisér, ktorý bez okolkov, bez zbytočných dialógov a bez servítky naservíroval svojské dielo. Škoda iba utnutého záveru, na ktorý sa dalo pokojne nadviazať a pokračovať.(7.7.2015)

 • Ketri
  *****

  Tento film jsem dlouho odkládala, protože jsem měla strach, že po jeho zhlédnutí půjdu vyvraždit celou mužskou populaci. A kupodivu jsem tyto pocity neměla, vzala bych to totiž komplet. Slepá hora je vážně velmi povedený film. Řekla bych, že zde scénárista a režisér v jedné osobě odvedl vynikající práci právě ve scénáři. Film není zaplněn zbytečnými dialogy, vystihuje onu strohost a syrovost (až surovost) monotónního vesnického života, kde knihy jsou brány jako zbytečné zlo. V jednom příběhu je dokonale popsán čínský "tržní komunismus", fungování rodinných klanů a důsledky čínských populačních opatření. Je to prostě další z filmů, na který jen tak nezapomenete.(4.1.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Saichia Wongwirot | Estimated Delivery Time | Phim Gạo Nếp Gạo Tẻ 23 Trên HTV2