poster

Francouzská spojka

 • český

  Francouzská spojka: Štvanice

 • anglický

  The French Connection

 • slovenský

  Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Malarkey
  *****

  Název, téma a doba jasně připomíná vrchol francouzské kriminální kinematografie. To ale do momentu, než se spustí začátek filmu, protože pak už se rozjíždí naprosto dokonalá americky dynamická atmosféra, která od samotné první vteřiny nepoleví až do samotného konce. Osobně musím říct, že snad nikdy jsem se nesetkal s lepší a napjatější špionážní kriminálkou, než právě v případě Francouzské spojky. Když Gene Hackman špicloval ksindly z Francie například v metru, měl jsem doslova zatajený dech. No a to Vám nemusím vykládat, jak mně bylo, když nastartoval Pontiaca LeMans a rozjela se jedna z nejhezčích filmových honiček, co jsem kdy viděl. To byl dokonalý filmařský adrenalin. Takové momenty dnešním filmům strašně chybí...stejně tak i špinavost New Yorku. Ta ponurá atmosféra, kde očekáváte neřáda za každým rohem, to je prostě nářez. Navíc po skončení filmu jsem jenom tupě zíral do titulků, protože ten závěr, ten je prostě depka jako svině. Klobouk dolů Amíci. Tohle se Vám sakra povedlo.(16.12.2018)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "To auto smrdí. Rozřežeme ho na kusy." Zarputilí poldové Doyle a Russo mě dost bavili, když šli po drogách i ve chvílích svého volna, ale na mazaného Charniera neměli. Ten mě zaujal, když se elegantně zbavoval svých pronásledovatelů a scéna, kdy si pohrál s Doylem při nastupování do metra, je prostě dokonalá. Jinak mi Francouzská spojka ukázala základní pravidla sledovačky, výhody brutality při získávání informací a jednu vynikající honičku. Pepek Doyle se s tím zkrátka moc nepáral a i když úplně nechápu, jak prošel přes psychotesty pro přijetí k policii, tak jsem si to s ním užil.(4.10.2018)

 • A_FISH
  *****

  Dnes už klasická drsná kriminálka z dob, kdy si ještě policajti neříkali vyšetřovatelé a ve flitrových oblecích se za opičích zvuků neproháněli v naleštěných sporťácích ... Snímek Williama Friedkina (např.: The Excorcist -´73) natočený na motivy skutečného případu a u nás distribuovaný s podtitulem Štvanice,, nám představuje Gena Hackmana v roli Pepka Doyla, otrlého newyorského detektiva, který spolu s parťákem Buddym (výborně sekunduje lovec žraloků Roy Scheider) narazí při prohánění feťáků a překupníčků drog (Kdy ses naposledy v Poughkeepsie šťoural mezi prstama na nohách ?!!) po ulicích Brooklynu, na stopu francouzské spojky Charniera, elegantního záporáka, jinou ligu, chystajícího velký kšeft s heroinem. Pepek vycítí příležitost a zakousme se do případu jako buldog ... Geniální režie, přesné herecké výkony, syrová ruční kamera, hudební doprovod, a především reálnost a špína newyorských ulic dohromady vytvářejí atmosféru hustou, že by se dala krájet ... Nezapomenutelná Charniérova finta v metru spolu s asi nejnapínavější automobilovou honičkou všech dob pod dráhou nadzemky, udělaly z fimu kult. Při jejím natáčení se Friedkinovi zdála neustále málo drsná a pomalá, nakonec se posadil s kaskadérem do auta, aby jízdu vyzkoušel na vlastní kůži a po jejím absolvování byla bledým režisérem odsouhlasena jako dostatečně akční ... Společně s Mississippi Burning nejlepší kousek s Hackmenem.(3.2.2007)

 • poz3n
  ***

  Další slavný thriller z let sedmdesátých, který mě značně překvapil svojí neurvalostí. Nejen že totiž sledujeme práci dvou nevybíravých detektivů, kteří se s ničím a nikým nemažou, ale ruku v ruce s tím se chová i kamera a střih. Celek je tak podivně drsný a zároveň téměř odfláknutý, že jsem nebyl schopný určit, jestli to byl režijní záměr anebo omyl. Můj vnitřní zážitek z filmu to ale ovlivnilo natolik, že bych si příště pustil radši třeba Drsného Harryho. 6/10(27.9.2015)

 • GILLWANDER
  ****

  Skutočne akčné začiatky. Gene Hackman ako drsný a zároveň hrajúci sa na cool guy-a podáva vtedajšej dobe silný herecký výkon. Na 70. roky až moc živelná adrenalínová honička medzi zákonom a tým, kto ho porušuje. Francúzka spojka aj vďaka Oscaru za najlepší film ukazuje, že aj akčný film môže dosiahnuť takýto nevídaný míľnik. Obrovský prínos do dovtedy riedkej akčnej zbierky (spolu s Dirty Harry-m). Friedkin je umelec, ktorý chcel najvernejšiu a najrealistickejšiu mozaiku, kde si zákon podáva "neposlušných". A to aj dosiahol. The French Connection právom patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. 80%(10.3.2015)

 • - Egan sa Friedkinovi predstavil veľmi svojsky – „Chľastám pivo, chrápem s kurvami a rozbíjam hajzlom palice“. Vo filme sú jeho jazyk, postoje, typické rutiny i všetky zážitky, s výnimkou automobilovej naháňačky. (marlon)

 • - Skutočný majiteľ auta, v ktorom bol pašovaný heroín, Jacques Angelvin (uvádzal najúspešnejšiu televíznu show 50-tych rokov Paris Club), dostal 6 rokov basy. (marlon)

 • - Počiatočný záujem o film povzbudilo aj skvelé načasovanie opakujúcej sa histórie, keď asi mesiac pred premiérou v newyorskom prístave odhalili v automobile dovezenom z Francúzska 105 kg heroínu. (marlon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Harry Potter And The Chamber Of Secrets | 1x01 Pilot (SUB ITA) | Glitch patched apk free download