Nastala chyba při přehrávání videa.
 • nascendi
  ***

  Neohromil ma ani príbeh, ani jeho filmové stvárnenie. Stret silnej individuality so straníckou verchuškou bol iba ľahko naznačený, pohľad na lekárov kachličkujúcich si svoje budúce operačné sály bol rovnako neuveriteľný ako pohľad na kardiochirurga, ktorý väčšinu filmu prefajčí a pri neúspechu sa spíja pod obraz Boží. Ale celkovo som bol spokojný, pretože okrem zmienených rušivých momentov bolo z filmu zreteľné, že dovedenie nejakého sna do realizačnej podoby vyžaduje bezohľadne nadchnutého človeka, zmiereného s tým, že popri jeho ceste za snom budú pomníčky tých, ktorí pomohli vytvárať skúsenosti a naprávať omyly.(18.4.2017)

 • maddy
  *****

  Poľská kinematografia ma v poslednom čase veľmi prekvapuje. „Bohovia“ sú ďalším príkladom toho ako je tamojšia tvorba ďaleko pred tou slovenskou alebo českou. Námetom a spracovaním vynikajúca látka o presadení transplantácie sŕdc v tak konzervatívnej, kresťanskej krajine akým je Poľsko, resp. bolo v minulom storočí. Film by ľahko mohol skĺznuť k okatej vykrádačke oscarových historických biografií, ale našťastie sa tak nedeje a Poliaci aj tu dokazujú, že dokážu prísť s originálnym prístupom k látke. Zásluhu na to mám rozhodne vynikajúca réžia Lukasza Palkowskeho, ktorý dokáže byť v jednej chvíli hravo odľahčený, aby v tej ďalšej vedel byť bravúrne napínavý a keď je potreba tak aj správne dojemný. Nikdy však neskĺzne do citovej vykrádačky (od tej ma skutočne ďaleko), ale ani do prvoplánovej komédie alebo nudného prednášania faktov o jednej lekárovi. S ľahkosťou kombinuje rôzne žánre a nálady do jednotného, ale hlavne pôsobivého celku, ktorý má po celý čas neskutočne našlápnuté tempo. Zároveň vie byť dostatočne formálne/vizuálne štýlový, ale perfektne si zachovať dobovú vernosť. Hlavne mu však nechýba zmysel prečo vypovedá o tom o čom vypovedá. Vo výsledku tak vtipné, napínavé, dramatické, dojemné, drzé a pritom súdržné. Pôsobí výkon pre mňa absolútne neznámeho Tomasza Kota už ani nespomínam. Najväčšie európske prekvapenie, tobôž z Poľska, za minulý rok. Vidieť následne v záverečných titulkoch skutočných aktérov je o to pôsobivejšie, navyše s jednou kultovou fotografiou (vyčerpaný lekár sediaci na operačnej sále vedľa pacienta), u ktorej som ani netušil, že zachytáva tieto udalosti. CELKOVO: 4,5* (9/10)(7.5.2015)

 • Tosi
  ****

  Tito "Bohové" v názvu, jsou tři polští kardiochirurgové, kteří pod vedením individualistického docenta Zbigniewa Religy (v geniálním podání charismatického Tomasze Kota), provedli první transplantaci srdce v Polsku v polovině 80. let. Religa je zde vylíčen někdy jako nezastavitelný stroj, jindy jako vzpurná rocková hvězda. Tempo filmu je vážně nepolevující a odpovídá zápalu s jakým Religa šel za svým snem, stejně tak moc pěkně vybraná hudba dělala tento životopisný film s nezbytnými okamžiky radosti i frustrace, ještě více vzrušujícím. Přemýšlel jsem o pěti hvězdičkách, pak bych se zřejmě cítil líp jako člověk, chápajíc, že každá země má své uznávané symboly. Ale hodnotím-li film, o jednu se u mě připravil tím, že kromě Religy vůbec nevyprofiloval žádnou vedlejší postavu a působily tak jako šedé stádo.(1.5.2015)

 • ibeh
  *****

  Na Febiu 2015 zatím pro mne nejlepší film. Námětem i zpracováním. Polská kinematografie poslední roky opravdu jede. Vážné téma s častým odlehčením, kardiochirurgové mi zde připadali jako kovbojové polského zdravotnictví 80. let. Hlavní postava prof. Religy skvostně zahrána, opět jeden génius, který to neměl v životě lehké, zřejmě ani ostatní s ním, a díky němuž se transplantace srdce posunuly dále. Film měl drive a velmi trefnou hudbu. Doufám, že se dostane do českých kin.(26.3.2015)

 • misterz
  ****

  Kardiochirurgia na Slovensku či v Poľsku, je to jedno, všade to bolo a je rovnaké a nič sa zatiaľ nezmenilo. Starí lekári tých mladých len veľmi neochotne naučia niečo nové (hlavne čo sa týka špecifických operačných zákrokov - tam vôbec), všetky svoje vedomosti a skúsenosti si nechávajú hlavne pre seba alebo pre rodinu (synáčika, ktorý ide v otcových šľapajách). Navyše nikoho nového medzi seba nepustia, miesto sa uvoľní len v prípade smrti alebo dôchodku jedného z nich. Kardiochirurgia - najdôležitejšia a najvychytenejšia lekárska špecializácia no zároveň aj jeden veľký "rodinný" podnik. Niečo z toho bolo pekne vykreslené aj vo filme, napr. radšej tu nechajú pacienta zomrieť než by umožnili progres niekomu novému, možno šikovnejšiemu. Nech je ako chce, ďalší z dlhej rady skvelých životopisných filmov poľskej produkcie o jednom odvážnom a cieľavedomom lekárovi. Bez odvahy človek ešte nič nedokázal, pravda, no zároveň si však všetko pýta svoju daň... 85/100(1.6.2015)

 • - Zbygniew Religa se svým týmem provedl první úspěšnou transplantaci srdce v Polsku v roce 1985. (majky19)

 • - Zbygniew Religa byl v letech 2005–2007 polským ministrem zdravotnictví. (majky19)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
A Vigilante - Trailer 2019 (Olivia Wilde) | Married At First Sight AU Season 6 Episode 4 | Би 2 Хипстер Mp3