poster

1944: Přinuceni k boji (festivalový název)

 • Estonsko

  1944

 • Finsko

  1944

 • Velká Británie

  1944: Forced to Fight

Drama / Válečný

Estonsko / Finsko, 2015, 100 min

 • Cheeter
  ****

  Nedivil bych se, kdyby tenhle film stál půlku estonského státního rozpočtu, protože tohle asi nebude film, který by se v Estonsku točil každý den. Zároveň je vidět, že to nebyly vyhozené peníze, protože film je natočen dobře. Je vidět, jak si s malou zemí zahrály dvě velmoci. Příběh je vymyšlen velmi dobře, něco takového jsem nečekal. Spíš něco ve stylu bojujeme a padneme do posledního muže. I za to je potřeba dát pochvalu tvůrcům. Jediné, co jsi mohli odpustit, ale té provokaci rozumím, je věta na závěr.(24.3.2017)

 • Morholt
  *****

  Po technické stránce je film bezchybný a může se v pohodě měřit s jakoukoliv západní produkcí a třeba zákopová rvačka by měla patřit k zlatému fondu válečných filmů. Na samotném příběhu estonských jednotek SS, který plynule přechází v pohled Estonců bojujících na straně Rudé armády jsem také nenašel větší mouchu. Ta tragédie národa, který má na výběr mezi velkým a vlastně stejně velkým zlem byla podaná věrohodně, bez zbytečného patosu a, díky nápadu s mladou učitelkou coby symbolem Estonska. velmi citlivě. Ani k hercům nemám nejmenší výhrady, takže suma sumárum 90%.(6.9.2015)

 • Radek99
  *****

  Geniální koncept filmového vyprávění, v němž se v půli příběhu změní hlavní hrdina i celkový rastr připomíná stejný model z Lynchovy Ztracené dálnice, jenže tady je to zcela racionální přechod mající ilustrovat bezvýchodnost malého národa uvězněného uprostřed dvou okupačních mocí, dvou diktátorů, dvou ideologií, dvou totalit...Estonci uvízlí mezi Hitlerem a Stalinem, mezi hnědou a rudou totalitou, mezi fašismem a komunismem, násilně rozdělení do dvou stran ideologické barikády... Vysvětlení takového paradoxu, jako je každoroční hrdý pochod veteránů z jednotky SS v současném Talinu...(12.7.2017)

 • sir-dave
  ***

  Dost mi to připomínalo Zemi nikoho. Ikdyž tohle nebylo nijak odlehčené. Zákopový válečný film sice s menší produkcí, ale koukatelný a pro lidi, které tohle baví, určitě i nadprůměrný. Z těch neznámých herců málo který vyčníval, občas jsem se už v té záplavě převlékaní kabátku trochu ztratil. Až s úplným koncem to pak dostalo správnej říz.(15.1.2016)

 • Ice.dog
  ***

  Taková lehká Talvisota z Estonska, jinak velmi dobře natočený film o tom jak bylo Pobaltí v kleštích Hitlera a Stalina. Protiválečná rétorika z tohoto filmu přímo čiší, možná kdyby byl film o něco málo delší sdělil by opravdu to co chtěl a měl. Klíčovou otázkou filmu je, kdo byl na správné straně? SS Estonci nebo Rudí Estonci? Něco málo tomu chybělo, každopádně film z Pobaltí velmi překvapil. 65%.(9.7.2015)

 • - Ve filmu jsou používány tanky T-34/85, pušky Mauser K98 a Mosin-Nagant a samopaly MP40 a PPŠ-41. (K98)

 • - Při úvodní bitvě příslušník estonských SS nabíjí samopal MP-40, avšak svému spolubojovníkovi následně podá útočnou pušku StG-44. (bejkovec)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Misumisou Live Action | Crossing Jordan | Strike Back