poster

Africká Královna

 • anglický

  The African Queen

 • slovenský

  Africká Kráľovná

Dobrodružný / Romantický / Válečný

Velká Británie / USA, 1951, 105 min

Režie:

John Huston

Předloha:

C. S. Forester (kniha)

Scénář:

Peter Viertel

Kamera:

Jack Cardiff

Hudba:

Allan Gray

Producenti:

Sam Spiegel, John Woolf

Střih:

Ralph Kemplen
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lamps
  ****

  Romantika v netradičním dobrodružném prostředí, která se skrze sladká slova a předvídatelný vývoj vztahu ústřední sympatické dvojice dokope až k velmi působivé, tragikomické kritice celosvětového válečného konfliktu. Přímočarý příběh o lásce, odhodlání a jednom velkém výbušném plánu, který se sice nestal průkopníkem ani v žánru romantickém, ani v tom protiválečném, ale stvořil si svůj vlastní neodolatelný a roztomile jednoduchý filmový svět plný překvapení a zdravých lidských emocí... 80%(28.7.2015)

 • Djkoma
  ***

  Nejlepší na Africké královně je jednoznačně ústřední dvojce. Humphrey Bogart a Katharine Hepburn nemají žádnou chybu a jejich dialogy jsou skvěle napsané. Katharine má v sobě i po těch letech stále velké kouzlo jako žena i dáma zároveň. Bohužel prožitek z filmu nebyl nikterak silný. Příběh postavený na bláznivém nápadu, který se úplně náhodou stane skutečným je taková malá sci-fi, ale to by nevadilo. Film ale plyne jako proud vody v těch místech plných rákosu, kde se hlavní hrdinové ke konci filmu zaseknou. Je to velká škoda, ale opravdu příliš mě svrběl prst na ovladačce, abych zkusil, co dávají jinde... Rozhodování mezi 3 a 4 hvězdičkami nakonec převážilo dolů.(22.12.2009)

 • genetique
  ****

  Žiadny blesk s čistého neba neudrel a ani ja som sa nenechal zmiasť touto sladučkou perličkou vo vodách kinematografie. Príbeh je jednoduchý, pekne napísaný a ešte krajšie zahraný. Zbytočne nepreťahovaný, dokonca miestami aj pekelne napínavý, ale záverom som citovo zostal úplne chladný. Réžia a technická zdatnosť filmárov je však hodná potlesku. 80%.(31.8.2008)

 • Tomco
  ****

  velmi sympaticke herecke vykony ustrednej dvojice bogart - hepburnova, priatelna stopaz, dobry scenar, avsak mna osobne velmi rusili dobove atelierove efekty, ktore mi stale davali najavo, ze nie som v realnom prostredi, ale vo filme. tak ale samozrejme pisal sa rok 1951, uvedomuejm si to. inak nemam vyhrady. oldschool dobrodruzna romantika na jedno zhliadnutie moze byt. /časom zvyšujem o hviezdičku nahor/.(22.10.2007)

 • ripo
  *****

  Úžasný príbeh (miestami naivnučký) podčiarknutý bravúrnymi hereckými výkonmi Humphrey Bogarta a Katie Hepburn ... Kto by chcel študovať len postavu Rosie, tak okrem perfektného sa vžitia do postavy sa u pani Hepburnovej sa dá ukázať, koľko tvárí môže mať žena ... Pokorná a rozhorčená za organom v kostole, starostlivá v opatrovaní, smutná pri bolestbej strate milovaného blízkeho, ale na druhej strane aj panovačná takmer 5 minút po nalodení, ale i milá a láskavá pri nesmelom vyjadrení citov .... Také sú ženy !!! ... ... ... Film „Africká královna", natočený v anglické produkcí podle populární novely anglického autora C. S. Forestera, patří svým námětem mezi díla dobrodružného žánru, která sledují především účel pobavit, aniž si kladou nějaké vyšší nároky. Na rozdíl od běžných produktů tohoto typu zaujme tento film vkusem i mírou, které jen zřídka překročí přijatelnou hranici. Přispívá k tomu především režie jednoho z nejlepších amerických režisérů Johna Hustona, který opustil Hollywood a natáčí v současné době v Evropě, kde nachází příznivější podmínky pro svou práci. Film „Africká královna" byl natáčen z velké části v Africe a jeho realisace vyžadovala značné námahy i řemeslné vyspělosti. Pozoruhodné jsou především trikové snímky. Dobrou úroveň má kamera, která poměrně zdařile potlačuje nedostatky barevného systému Technicolor. Filmový přehled 21/1954(7.8.2008)

 • - První volbou do hlavních rolí byli John Mills a Bette Davis. (HellFire)

 • - Jelikož loď byla příliš malá pro potřeby natáčení, byly na voru postaveny věrohosné repliky lodi pro záběry z blízka. Interiéry a scény z jezera se natáčely v Londýně, stejně jako většina scén s vedlejšími postavami. (HellFire)

 • - Africkou královnu hrála LS Livingston. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Hardstep | Gameloft | Animes Ueno-san wa Bukiyou 1x02