poster

Leanderova poslední cesta

 • Německo

  Leanders letzte Reise

 • anglický

  The Final Journey

Drama / Romantický / Válečný

Německo, 2017, 107 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dalziel
  ***

  Nič čo by nevyplyvalo z obsahu.Žiadne prekvapenie sa nekonalo.Nevýrazne,nudné a mdlé.Ani ukrajinský vojnový konflikt tomu veľmi nepomáha.Asi to skončilo happyendom.Neviem to dobre posúdiť.(10.10.2018)

 • Volodimir2
  ****

  Film je o donských kozákoch. Kozáci boli ľudia, ktorí vynikali schopnosťou vlastnej organizácie a nezávislosti, či už jednotlivca aj celej spoločnosti. Po celú dobu svojej existencie neustále viedli neúprosné boje, proti mongolsko-tatarským nájazdom (tu chránili Rusko), potom bojovali vo vnútri Ruska (v občianskej vojne), ale taktiež bojovali proti Sovietskemu zväzu. Od 1.11.1941 vydal generálporučík Eduard Wagner rozkaz k vytváraniu kozáckych jednotiek v zostave Wehrmachtu. Tie boli predurčené k boju s partizánmi a v zostave Wehrmachtu ich bojovalo 94 tisíc a viac ako 40 tisíc ich bolo z Donecka. Týmto oddielom velili nemeckí dôstojníci. A to je aj náš prípad kapitána Edwarda Leandera. Po ústupe týchto jednotiek pred tlakom Červenej armády boli tieto jednotky odzbrojené 28.6.1945 v Rakúsku a po tajnej dohode (Stalin-Churchill) boli všetci kozáci aj s veliteľmi Britmi deportovaní späť do Sovietskeho zväzu. Odovzdanie povstalcov prebehlo v rakúskom Linci, išlo o 2000 nemeckých dôstojníkov, a 39 tisíc kozákov aj s rodinami. Súdení boli v Sovietskom zväze a väčšinou to boli hrdelné rozsudky, respektíve odoslanie do gulagu. Z množstva vojnových filmov z obdobia 2. svetovej vojny je tento film prvým, ktorý nám približuje ruské etnikum Kozákov, kde takmer všetci bojovali proti Červenej armáde (ako odpoveď za boľševizáciu ich etnika). Celý dej filmu sa odohráva na pozadí ďalšej občianskej vojny na Ukrajine na jar v roku 2014. Ale vo filme sa táto konfrontácia prevažne prejavuje prostredníctvom sporu medzi dvoma bratmi. Jeden je na strane samozvaných národovcov a druhý drží pozície zjednotenej Ukrajiny. Takže film nám rozpráva príbeh rodiny troch generácii a dáva nám prehľad o zložitých historických udalostiach a zároveň posudzuje staré konflikty so súčasnou politickou situáciou. Hodnotenie som znížil z dôvodu povrchného prístupu k čiastočnému pohybu kapitána Leandera v kozáckych jednotkách, ale aj objasnenie podmienok vyostrených sporov medzi Sovietmi, Kozákmi a Nemcami a na druhej strane Ukrajincami a Rusmi.(7.2.2019)

 • Malarkey
  *****

  Jednou za čas se mi na televizi promítne opravdový lidský zážitek, který si zaslouží označení toho nejlepšího, co drama ve filmu může nabídnout. A je jasné, že hlavní slovo tu bude mít příběh. Ten v tomto případě zasahuje opět do druhé světové války. Ne, že by se v něm odehrával. Spíše uzavírá jednu nedokončenou kapitolu. Kamera Vás tak hodně rychle z Německa přesune do rozbouřené Ukrajiny, která si žije tak nějak svým životem a rozjede tu příběh postavy, kterou tu naprosto skvostně hraje Jürgen Prochnow. Naráží na lidské vlastnosti, dobré i ty špatné. Porovnává národnosti, životy před válkou a po válce. Srovnává, co bylo tehdy a co je dnes, sleduje nesmyslnost hranic nebo se snaží zodpovědět řadu nezodpovězených rodinných otázek. To všechno v rozmezí 107 minut, kterými tento film disponuje. Film plný dobrých lidí a lidí, kteří jsou prostě takoví, jací jsou. Ani zlí, ani dobří, prostě sví a jedineční. Poplatní době, danému státu, danému životu v daném období. Prostě příběh jednoho bývalého německého důstojníku Wehrmachtu, který se shodou okolností stal členem ukrajinských Kozáků. Jak to bylo dál, to se dozvíte v tomto krásném a jedinečném životním příběhu.(11.10.2018)

 • Cement73
  ****

  Film je svojím spôsobom malé drama bývalého nemeckého kapitána, ktorý vo vojne viedol ruských kozákov... a rozhodne nebol neviniatko. Ale až tesne pred smrťou sa vydá na bláznivú cestu po stopách svojej lásky z vojny... Jeho vnučka, s ktorou si vôbec nerozumie s ním ide úplne nechcene... ale práve preto sa táto malá road-movie stáva zaujímavou. Odhaľuje vzťahy a skutočnosti o ktorých si členovia rodiny nikdy nepovedali a ktoré vyplávali na povrch až na separasistami obsadenej Ukraine a v Rusku na konci cesty. Adele sa dozvedá veci, na ktoré si musí urobiť názor a s ktorými sa musí aj zmieriť. Všetci traja hlavný hrdinovia hrajú výbornú partiu a tieto tri postavy mi boli veľmi sympatické.(15.10.2018)

 • Aky
  ****

  Skvělý Jürgen Prochnow v reminiscenci na druhou světovou. Podobných filmů bylo natočeno dost, skoro bych řekl: mnoho, ale o složitostech vztahů na válečné Ukrajině jich zase tolik nebylo. A tento je pojatý opravdu s vkusem.(27.1.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Idol Project | Audio Beats - Top Music Player Premium v2.7.1 APK | Jorja Smith - BBC Radio 1 Big Weekend 2018 [Video Album] 18 минут