foto

Sylva Talpová

  • nar. 4.6.1955 (63 let)
    Karviná, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Sylva Talpová se narodila 4. června 1955 v Karviné. Chtěla studovat medicínu, avšak po maturitě na gymnáziu doprovázela jako partnerka spolužáka k přijímacím zkouškám na JAMU do Brna, kde byla sama přijata. Roku 1978 hrála v absolventském představení hry od Miroslava Horníčka "Tři Alberti a slečna Matylda", studium činoherního herectví úspěšně zakončila roku 1979.

Poté působila rok v divadle Oldřicha Stibora v Olomouci, odkud se vrátila zpět do Brna, aby zakotvila v Divadle bratří Mrštíků (dnešním Městském divadle Brno). Za svoji divadelní kariéru, kterou před časem opustila, si zahrála mj. v dramatech Lady Windermerová, Médeia, nebo Evžen Oněgin.

Ve filmu se objevuje sporadicky (pouze v několika televizních), zato dabingu se věnuje stále. Mimo dabování řady filmových rolí (např. paní Audelová a vypravěčka v Čokoládě Lasse Hallströma) mluvila jejím hlasem Katerina Jacob coby komisařka Sabrina Lorenzová v seriálu Big Ben. Nejvíce si ji však zřejmě vybaví fanoušci seriálu Star Trek, v němž propůjčila hlas Kate Mulgrew - kapitánu, později admirálovi Kathryn Janewayové.

Od roku 2000 působí Sylva Talpová na JAMU jako docentka. Vede ateliér muzikálového herectví. Vyučuje rovněž umělecký přednes, techniku mluveného projevu, dabingové herectví. Věnuje se též režii dabingových děl a úpravě dialogů. Kromě toho je nezávislou novinářkou, vede semináře komunikačních a prezentačních dovedností a etikety. Nezanedbatelná je její práce pro Český rohlas Brno - čtení na pokračování, rozhlasové hry, přednes básní.

S herečkou Hanou Talpovou jsou vzdálené příbuzné. Má dceru Sylvu.

Michal "Haller" Čermák

Herecká filmografie

Filmy

1991 Honzík (TV film)
Pravda visí na vlásku (TV film)
Příliš mnoho dobrých úmyslů (TV film)
1989 Papírový most (TV film)
Sestra Amáta (TV film)
1985 Zapomeňte na Mozarta
1983 Soudce a drahokam (TV film)

Dokumentární

2010 Hrabě Zinzendorf - síla přesvědčení (TV film)
2000 Lid v názvu strany (TV seriál)

TV pořady

2017 Udílení cen Františka Filipovského 2017 (TV pořad)
1993 Dobré ráno (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
épisode 1 streaming Thirsty Bird | Temporada 1 | Warner Bros. International Enterprises